Bertel O. Steen logo i blått
CarNye bilerBrukte bilerVanVarebilerServiceBestill service
  • Personbil
  • Varebil
Mercedes-BenzKiaPeugeotsmartOpelCitroën
Car
Kjøpe bil
Nye biler
Kampanje - nye biler
Elbiler med momsgaranti
Brukte biler
Leasing av bil
Car
Selge bil
Innbytte bil
Vi kjøper din bil
Selge bilen
Hva er bilen verdt?
Service
Service og verksted
Bilverksted
Vinterkampanje
EU-kontroll
Elbilservice
Problemer med bilen
Document FavouriteAktuelt
CarBertels bilguide
Kundeservice
CarLeiebil
Finn forhandler
Få tilbud
  • Hjem
  • Aktuelt
  • Kjøpe ny bil? Ikke se deg blind på oppgitt pris

Kjøpe ny bil? Unngå lokkepriser

Publisert: 31.07.2025Oppdatert: 31.07.2025
Hans Kristian Gran står i salgshallen til Bertel O. Steen Lørenskog.

Om du har vært på utkikk etter ny bil har du sannsynligvis merket at det kan være vanskelig å orientere seg i en jungel av priser, utstyrslister, fancy navn og kreative finurligheter. Nå ønsker Bertel O. Steen å gjøre det enklere å få oversikt.

– Startprisen på en bilmodell er i utgangspunktet den samme uansett valg av forhandler. Opplever du forskjell i prisene handler det mer om hva du får med på kjøpet, sier leder for nybil i Bertel O. Steen, Hans Kristian Gran.

Så da kommer det neste spørsmålet:
Hvordan skal du klare å sammenligne de ulike utstyrslistene, som gjerne kommer med ulike navn, betegnelser og innhold?

Dette er en utfordring Gran vet mange kunder står overfor, og nybil-lederen innrømmer at bilbransjen har et stykke å gå for å skape enkle og gode kjøpsopplevelser for kunden.

– Vi kommer ikke unna det faktum at det finnes mange muligheter innen tilvalg, utstyr og kombinasjonen av disse ved et bilkjøp. Vår jobb er likevel å presentere dette på en så god og transparent måte som over hodet mulig for kunden, og det er en jobb vi tar på største alvor. Vi ønsker død over lokkepriser, sier han.

Tips: Se våre elbiler med best omtale.

Forhåndsdefinerte pakker

Som alle andre bilforhandlere må også Bertel O. Steen gå ut med en pris i markedet når de annonserer og markedsfører sine bilmodeller. Hvorvidt dette skal være den lavest mulige prisen, eller om det skal være en mer realistisk sluttpris, har lenge vært et dilemma.

– I bilbransjen har det vært en standard at man oppgir en så lav pris som over hodet mulig, for å tiltrekke seg kunder. Ulempen med dette er at det i svært få tilfeller er realistisk, og prisen kunden ender opp med å betale er ofte langt høyere etter å ha valgt både nødvendig og preferert tilleggsutstyr.

Gran forteller at Bertel O. Steen derfor har valgt å gå bort i fra denne markedsføringen, og heller oppgi høyere priser, mot at dette faktisk er prisen du ender opp med å betale.

– Når du bestiller en pizza til 299,- på restaurant så regner du med at ost er inkludert. På samme måte inkluderer de markedsførte prisene våre nå en forhåndsdefinert utstyrspakke, der vinterhjul og serviceavtale alltid er inkludert, i tillegg til annet anbefalt og «normalt» utstyr, sier Gran.

Les også: Disse elbilene kommer i 2025

Tar risiko for å være mer transparente

Hans Kristian Gran forteller at det ligger en grundig prosess bak den nye prisstrategien, og at det til slutt var bred enighet om at dette var den riktige veien å gå.

– Det er jo en viss risiko å gå ut i markedet med en pris som tilsynelatende er dyrere enn våre konkurrenter, men i Bertel O. Steen står det skrevet i stein at vi skal ha kunden i fokus, og vi har et mål om å gjøre det enklere å være kunde. Da mener vi det er riktig å oppgi realistiske og transparente priser fra starten av, og ta tydelig avstand fra lokkepriser, sier han.

– Det er viktig å ikke se seg blind på lokkepriser. Sluttprisen vil uansett bli høyere i 99 prosent av tilfellene, da det er ytterst få biler som selges uten vinterhjul og tilleggsutstyr. Jeg tror absolutt at kunden vil verdsette at vi oppgir priser som er nærmest mulig den komplette sluttprisen fra starten av, sier Gran.


Les også: Billeasing for alle - slik fungerer leasing uten lån for privatpersoner


Utstyrspakkene Bertel O. Steen tilbyr og markedsfører er satt sammen basert på årevis med erfaringer, hva norske kunder flest velger og hva produkteksperter anbefaler til de ulike modellene.

Til tross for at Bertel O. Steen nå velger å markedsføre bilene med transparente og mer realistiske priser i form av predefinerte utstyrspakker, forsikrer Gran om at det ikke betyr færre valgmuligheter for kunden.

– Vi tilpasser selvsagt fortsatt biler etter kundens spesifikke behov, helt uavhengig av disse pakkene. «Norsk-montert» tilbehør kan også legges til og fjernes etter behov, og vi har et bredt utvalg av tilbehør som kan monteres på alle våre biler.

– De forhåndsdefinerte pakkene og markedsførte prisene er ment som et realistisk utgangspunkt, der du får alt du trenger inkludert i prisen. Så kan du ta kontakt med en av våre forhandlere om du har flere spørsmål eller ønsker andre løsninger, sier Gran.

Nyhetsbrev

Gode tilbud og nyheter
FacebookInstagramYouTube
  • Bertel O. Steen

  • Om oss

  • Nyhetsbrev

  • Konsern

  • Juridiske merknader

  • Personvernerklæring

  • Kontakt oss

  • Finn forhandler

  • Kundeservice

  • Veihjelp

  • Leiebil

  • Ledige stillinger

  • Mest populære

  • Kampanjer

  • Nye personbiler

  • Nye varebiler

  • Brukte biler

  • Bilverksted

  • Aktuelt

Nyhetsbrev

Gode tilbud og nyheter

FacebookInstagramYouTube
Bertel O. Steen logo i blått

Hovedkontor
Bertel O. Steen Detalj AS
Postboks 52
Solheimveien 7
1471 Lørenskog

Tårevått farvel med bilen

Vil du lese mer som dette?

Ved å melde deg på vil du motta e-postnyhetsbrev fra Bertel O. Steen med informasjon om produkter, tjenester, nyheter og tilbud, og samtykker til lagring av mine personopplysninger i tråd med Bertel O. Steen AS sin personvernerklæring.

Leasing av 4 populære nye elbiler nå:

Spar 39 520 kr eller 6 560 kr pr mnd.*
Product Image
Elektrisk

Mercedes-Benz

GLC 400 4MATIC

Rekkevidde702 km
HjuldriftFirehjulsdrift
Bagasjerom520 liter
699 900 kr
Spar inntil 30 000 kr eller 2,99% rente
Kia EV3 beste elbil 2025
Elektrisk

Kia

EV3 Long Range

Rekkevidde601 km
HjuldriftForhjulsdrift
Bagasjerom460 liter
414 900 kr
429 900 kr
Spar 96 500 kr / 4 990 kr pr mnd.*
Nye EQA 300 4MATIC
Elektrisk

Mercedes-Benz

EQA 300 4MATIC

Rekkevidde469 km
HjuldriftFirehjulsdrift
Bagasjerom340 liter
499 900 kr
596 426 kr

Pris ikke tilgjengelig

Pris på denne modellen kommer ved salgstart.

Spar 38 000 kr eller 3 990 kr per mnd.*
Peugeot E-5008 med firehjulstrekk - 4x4
Elektrisk

Peugeot

E-5008 SUV 4x4

Rekkevidde477 km
HjuldriftFirehjulsdrift
Bagasjerom862 liter
539 900 kr
577 900 kr
Spar 35 000 kr eller 3 990 kr per mnd.*
Product Image
Elektrisk

Peugeot

E-3008 SUV 4x4

Rekkevidde497 km
HjuldriftFirehjulsdrift
Bagasjerom544 liter
499 900 kr
534 900 kr
Se alle elbiler med leasingtilbud